Nad vodoplavnom dolinom i njenom vijugavom rijekom, opletenom vijencima gorskih potoka i zelenih vrbaka, cvjetnih livada i voćnjaka, rodnih vinograda i žitnih polja, u goletnim visinama planine Ostrog, u Crnoj Gori, kao izronila iz dubina prastarog stijenja, bjelasa se Ostroška svetinja, manastir Vavedenja Presvete Bogomajke.
Manastir Ostrog, najveće je crnogorsko i jedno od najvećih svetilišta pravoslavnog svijeta . Posjeta manastiru sagrađenom visoko u stjenovitoj planini, u kome se, kažu, čuda i danas događaju, nezaobilazan je izlet za turiste i ruta za hodočasnike svih vjerskih konfesija. samo zdanje ovog mjesta je uklesano u stjenovitom planinskom masivu visoko iznad Bjelopavlićke ravnice i pitome Zete, između Nikšića i Danilovgrada.
U Manastiru se čuvaju mošti Svetog Vasilija Ostroškog u čiju čudotvornu inaravno iscjeliteljsku moć vjeruju podjednako i hrišćani i muslimani. Umro je 12. maja 1671. godine, a njegove čudotvorne mošti i njegov grob čuvaju se do danas. Na mjestu gdje je izdahnuo iznikla je vinova loza, iz kamena, gdje i danas rađa slatke plodove, iako nema ni prirodnih ni klimatskih uslova pogodnih za rast.
Manastirsko zdanje čine Donji i Gornji manastir. Od ulaznih vrata u Gornji manastir do gornje crkvice treba preći 77 stepenika. Zanimljivo je da je sv. Vasilije za života iz vlastitih sredstava obnovio staru, Vavedenjsku crkvu i kupio komad obradive zemlje, da bi kaluđeri mogli obezbijediti osnovne namirnice. Donji manastir je podignut 1820. godine, na nadmorskoj visini 800 metara. Na ulazu u ovaj manastir nalazi se crkva Sv. Trojice iz 1824. godine. Između donjeg i gornjeg manastira 2005. godine je podignuta i crkva Svetog mučenika Stanka – čobana koga su ubili Turci jer je javno priznao da je hrišćanin a u kojoj se čuvaju njegove ruke.